• A
  • A
  • A
  • АБВ
  • АБВ
  • АБВ
  • А
  • А
  • А
  • А
  • А
Обычная версия сайта

Программа конференции

 

Time

1 Day - 28 August, Monday

2 Day - 29 August, Tuesday

3 Day - 30 August, Wednesday

9-00 – 10-00

Registration

(hall 1th floor)

Registration

(hall 1th floor)

Registration

(hall 1th floor)

10-00 – 10-30

Opening

(room 410)

Krouk E.A. – MIEM NRU HSE

Tyrtyshnikov E.E. – INM RAS

Zhong-Zhi Bai – Chinese Academy of Sciences

Plenary Talk 2-1

(room 410)

Rui-Ping Wen. A New SOR-like Method and Its Generalizations for Saddle-Point Problems

 

 

 

 

 

 

Poster Session

(hall 4th floor)

10-30 – 11-00

Plenary Talk 1-1

Zhong-Zhi Bai. On Regularized HSS Iteration Method for Saddle-Point Linear Systems

Plenary Talk 2-2

Zlotnik A.A. On fast Fourier solvers for the tensor product high-order finite element method for a generalized Poisson equation

 

11-00 – 11-30

Plenary Talk 1-2

Karyakin M.I. Mathematical modelling of large strains in micro-structured bodies

Plenary Talk 2-3

Zheng-Da Huang. On the Optimal Convergent Factors of Two Classes of Uzawa-like Methods for Saddle-Point Problems

 

11-30 – 12-00

Plenary Talk 1-3

Belov A.V. Method for detecting data synchronization errors in distributed information systems

Plenary Talk 2-4

Rozhkov M.I. Experimental methods of constructing MDS matrices of a special form

 

12-00 – 12-20

Coffee

 

Coffee

Coffee

12-20 – 12-50

Plenary Talk 1-4

Muratova G.V. Parallel algebraic multigrid for cable equation

Plenary Talk 2-5

Amosov A.A. Asymptotic partial decomposition for the heat equation in a domain containing thin tubes

 

 

 

Poster Session

12-50 – 13-20

Plenary Talk 1-5

Zhao-Lin Jiang. The Explicit Expression and the Decomposition of inversion for an RFPL-Toeplitz Matrix

 

Plenary Talk 2-6

Gordin V.A. Operative Scheme of the Short-Range Complex Weather Forecasting and Its Applications

13-20 – 13-50

Plenary Talk 1-6

Zeng-Qi Wang. A Note on Constraint Preconditioners for Generalized Saddle Point Problems

Plenary Talk 2-7

Jian-Guo Huang. The Generalized Arrow-Hurwicz Method for Nonlinear Saddle-Point Problems and Applications

 

 

 

Closing Conference

 

13-50 – 14-00

Lunch

Lunch

Lunch

15-00 – 16-45

Parallel Session S1-1

Parallel Session S2-1

 

 

 

 

Social Program

Parallel Session S1-2

Parallel Session S2-2

Parallel Session S1-3

Parallel Session S2-3

Parallel Session S1-4

Parallel Session S2-4

16-45 – 17-00

End of Program

End of Program

 

 

Parallel Session  S1-1.   28.08.2017 (room 402)

Chairs : Zhong-Zhi Bai (Chinese Academy of Sciences), Karyakin Mikhail (Southern Federal University)    

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 1

О. Лебедева

Low-rank completion algorithms for tensor decompositions

15-15 – 15-30

Устный доклад 2

Е. Щербакова

Nonnegative tensor decompositions and some applications

15-30 – 15-45

Устный доклад 3

А. Стефонишин

Splitting technique for the generic rank of tensors

15-45 – 16-00

Устный доклад 4

А. Смирнова

On the rotational properties of some algebraic operations

16-00 – 16-15

Устный доклад 5

И. Тимохин

Rissanen-like algorithm for block Hankel matrices in linear storage

16-15 – 16-30

Устный доклад 6

А. Осинский

A probability proof for the rank-one cross approximation method for matrices and tensors

 

Parallel Session  S2-1   28.08.2017(room 403)

Chairs: Zheng-Da Huang (Zhejiang Uniiversity),  Zlotnik Alexander  (Higher School of Economics)

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 7

В. Маркашева

Grushin fields and the action of cells on retinal plane

15-15 – 15-30

Устный доклад 8

К. Надолин

Numerical modelling of a velocity field of a watercourse based on reduced 3D model

15-30 – 15-45

Устный доклад 9

С. Матвеев

Fast algebraic algorithms for the Smoluchowski-typed equations

15-45 – 16-00

Устный доклад 10

С. Ставцев

A direct solver of the system with - matrix

16-00 – 16-15

Устный доклад 11

А. Семенов

Grafting the Herbs family of key exchange protocols onto the TLS tree

16-15 – 16-30

Устный доклад 12

Е. Савенков

Simulation technique for 3D hydraulic fracture simulation

16-30 – 16-45

Устный доклад 13

Д. Асфандияров

Probabilistic algorithms for contamination level zoning of large water areas

 

 

Parallel Session S3-1.   28.08.2017 (room 404)

Chairs : Jian-Guo Huang (Shanghai Jiao Tong University), Rozhkov  Mikhail (MIEM NRU HSE)

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 14

А. Иванов

On the distribution of the minimal distance between the fixed (non-fixed) points of the random permutation

15-15 – 15-30

Устный доклад 15

Е. Буровский

Dynamic fractals and phase transitions in evolutionary spatial games

15-30 – 15-45

Устный доклад 16

А. Чеповский

Algorithms to reveal Communities in Graphs of interacting Objects

15-45 – 16-00

Устный доклад 17

М. Гуськова

Efficient AVX512 implementation of random number generators

16-00 – 16-15

Устный доклад 18

Д. Желтков

Tensor train global optimization for computation of sparse solutions for linear least squares problem

16-15 – 16-30

Устный доклад 19

В. Миронкин

On the tree modes of hash functions

16-30 – 16-45

Устный доклад 20

О. Кохтирева

Heavy file fragmentation problem in file recovery

 

 

Parallel Session  S4-1.   28.08.2017 (room 405)

Chairs : Muratova Galina (Southern Federal University), Borisov Nikolay (MIEM NRU HSE)

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 21

А. Манита

Accurate time synchronization models for open distributed networks

15-15 – 15-30

Устный доклад 22

Ю. Гришунина

Markov Models of a Network Protection against Virus Epidemics

15-30 – 15-45

Устный доклад 23

Л. Манита

On convergence of distributed time synchronization algorithms for deterministic and stochastic systems

15-45 – 16-00

Устный доклад 24

С. Сластников

Parallel Computing Efficiency Analysis of Ant Colony Optimization Algorithm for Vehicle Routing Problems

16-00 – 16-15

Устный доклад 25

Е. Береснева

Experimental Study on Pareto-optimal Algorithms for Metric Travelling Salesman Problem

16-15 – 16-30

Устный доклад 26

М. Горденко

Solving the Mixed Chinese Postman Problem in multigraph through the reduction to equivalent routing problem

16-30 – 16-45

Устный доклад 27

Т. Махалова

On Robustness of Triadic Concepts

 

Parallel Session  S1-2.   29.08.2017 (room 402)

Chairs : Zhong-Zhi Bai (Chinese Academy of Sciences), Karyakin Mikhail (Southern Federal University)    

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 28

И. Глазистов

Structured matrices in super-resolution problems

15-15 – 15-30

Устный доклад 29

Г. Гулямов

Investment Portfolio Optimization in the Model with Borrowing

15-30 – 15-45

Устный доклад 30

Г. Геворков

Hyperbolic waves in quasilinear equations of chromatography

15-45 – 16-00

Устный доклад 31

Р. Загидулин

Analysis of ranks of the advection-coagulation model solutions

16-00 – 16-15

Устный доклад 32

 

Д. Трунова

Methods of Pareto Optimal Portfolios Construction

16-15 – 16-30

Устный доклад 33

 

С. Гармашов

Techniques of calculation of interfacial energy anisotropy from experimental data on cross-sectional shapes of cylindrical inclusions migrating in a crystal

 

Parallel Session  S2-2   29.08.2017 (room 403)

Chairs : Zheng- Da Huang (Zhejiang University), Andrey Amosov (National Research University "Moscow Power Engineering Institute")

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 34

Д. Благодатских

Mathematical apparatus for designing specialized robust CFD RANS microscale meteorological models

15-15 – 15-30

Устный доклад 35

С. Гребнев

On the feasibility of an ECDLP algorithm

15-30 – 15-45

Устный доклад 36

Л. Зиганурова

Analysis of Local Virtual Time Profile in Parallel Discrete Event Simulation

15-45 – 16-00

Устный доклад 37

Е. Цымбалов

Compact difference schemes for parabolic and Schrodinger-like equations and systems

16-00 – 16-15

Устный доклад 38

А. Шемендюк

Absorbing Boundary Conditions for Finite-Difference Approximations of Basic Mathematical Physics Equation

16-15 – 16-30

Устный доклад 39

А. Земсков  

The effect of diffusion on the state of strain an elastic multicomponent medium

 

 

Parallel Session  S3-2.   29.08.2017(room 404)

Chairs : Jian-Guo Huang (Shanghai Jiao Tong University), Rozhkov  Mikhail (MIEM NRU HSE)

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 40

А. Лось

On the possibility of applying blockchain technology in problems of information security

15-15 – 15-30

Устный доклад 41

М. Урусов

On some properties of the Sponge constructions

15-30 – 15-45

Устный доклад 42

Ф. Дали

On collision of Sponge constructions

15-45 – 16-00

Устный доклад 43

А. Сорокин

Identification of digital data storage sectors belonging to JPEG files

16-00 – 16-15

Устный доклад 44

И. Балмаев

Identification of TOR users via traffic analysis

16-15 – 16-30

Устный доклад 45

Р. Алчинова

An approach for heavily fragmented file recovery

 

Parallel Session  S4-2.   29.08.2017(room 405)

Chairs : Muratova Galina (Southern Federal University), Borisov  Nikolay (MIEM NRU HSE)

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

15-00 – 15-15

Устный доклад 46

Н. Борисов

Macromodeling of linear equivalent electrical circuits

15-15 – 15-30

Устный доклад 47

И. Макаров

Computer Music via LSTM Neural Networks

15-30 – 15-45

Устный доклад 48

Н. Крымов

Approximations of the stationary problem of radiation-conductive heat exchange in a system of rods having circular cross section

15-45 – 16-00

Устный доклад 49

Н. Рябов

Electro-thermal Modeling of Microelectronic Components using Quasi-3D Approach

16-00 – 16-15

Устный доклад 50

Е. Батаруева

Application of the reduction methods for the construction of electric thermal models LSI interconnects

16-15 – 16-30

Устный доклад 51

А. Фахразеев

Big Telemetry Data Processing Based on Modern Internet of Things Capabilities

16-30 – 16-45

Устный доклад 52

О. Пустовалова

The use of finite element packages in courses of mathematical modeling and mechanics

 

Poster Session  S3.   30.08.2017 (hall 4th floor)

Chairs : Belov Aleksandr (MIEM NRU HSE), Starykh Vladimir (MIEM NRU HSE)

         

Время

Тип доклада

ФИО докладчика

Название доклада

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 1

Н. Золотов

Modifications of the statistical algorithm for finding the approximation coefficients of a function in elasticity theory problems.

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 2

В. Бавин

An algebraic multigrid method and parallel modification

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 3

Б. Крукиер

The property of diagonal dominants of matrices obtained by approximating stationary convection-diffusion-reaction equation

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 4

Ammar Al-Temimi

Information technologies in structural analysis of medicine X-Ray Images

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 5

О. Кириченко

Long Wavelength Asymptotics in the Problem of Stability in the Vicinity of Shear Flows

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 6

В. Пугачев

Use of the conjugate gradient method for solving the Poisson equation in problems of gravitational gas dynamics.

10-00 – 13-20

Стендовый доклад 7

И. Куликов

The Numerical Modeling of MHD Turbulence

 

 

продать семечку

шины бриджстоун купить в киеве